Τα καλοκαιρινά συμπόσια σε θέρετρα πάσης φύσεως δίνουν μια ατμόσφαιρα αίγλης στο ελληνικό καλοκαίρι. Τη στιγμή που η κρίση βαθαίνει στη χώρα, ο αγροίκος πλουτισμός αισθάνεται όλο και περισσότερο την ανάγκη να επιδεικνύεται. Όλη αυτή η αλόγιστη σπατάλη παραπέμπει στη νεοϋορκέζικη παραφροσύνη της εποχής του μεσοπολέμου, έτσι όπως την περιγράφει ο Φιτζέραλντ στο μνημειώδες μυθιστόρημά του “Ο Μεγάλος Γκάτσμπυ”. Πολλοί καλούνται να παίξουν αυτό το ρόλο πασχίζοντας για το γόητρο ενός πλούτου που η κοινή λογική δεν μπορεί να εξηγήσει. Να είχαν τουλάχιστον και την ρομαντική εμμονή του Γκάτσμπυ… Ίσως όμως ισχύει απλώς αυτό που είπε ο Βύρων Λεοντάρης: “Είμαστε μεσοπόλεμος σου λέω/ ανίατα μεσοπόλεμος”.
Στήλες / Λογοτεχνικό Καφενείο
Ο Γκάτσμπυ είναι εδώ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ / 09-09-2014 / 12:20
Τα καλοκαιρινά συμπόσια σε θέρετρα πάσης φύσεως δίνουν μια ατμόσφαιρα αίγλης στο ελληνικό καλοκαίρι. Τη στιγμή που η κρίση βαθαίνει στη χώρα, ο αγροίκος πλουτισμός αισθάνεται όλο και περισσότερο την ανάγκη να επιδεικνύεται.
![](https://www.culturenow.gr/wp-content/uploads/2014/09/logotexniko_gkatsby-300x300.jpg)
Ακολουθήστε το Culturenow.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλα τα τελευταία νέα για την Τέχνη και τον Πολιτισμό στο Culturenow.gr