Από τον σκοτεινό Σταβρόγκιν μέχρι τον Γκάτσμπι, τον κοκέτη Φαμπρίτσιο μέχρι τον Πίτερ Γουόλς, τον παραληρηματικό Σαμπέρ μέχρι τον Περέιρα μεσολαβούν χρόνια και χρόνια αφήγησης. Την ίδια στιγμή η Έστερ Πρυν μεταμορφώνεται σε αθώα Ερέντιρα, η Έμμα Μποβαρύ σε Λαίδη Τσάτερλι και η Πάπισσα Ιωάννα σε Κλαρίσσα Νταλογουέι. Μικροί ή μεγάλοι οι πρωταγωνιστές των μυθιστορημάτων ζουν πέρα κι έξω από τις σελίδες των βιβλίων, σαν παλιοί αγαπημένοι φίλοι που μας συντροφεύουν. Η μυθοπλασία είναι χαρακτήρες κι όποιος πει το αντίθετο, θα λογοδοτήσει ενώπιον του θεού της λογοτεχνίας.
Στήλες / Λογοτεχνικό Καφενείο
Οι ήρωες που αγαπήσαμε
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ / 12-08-2016 / 11:52
Από τον σκοτεινό Σταβρόγκιν μέχρι τον Γκάτσμπι, τον κοκέτη Φαμπρίτσιο μέχρι τον Πίτερ Γουόλς, τον παραληρηματικό Σαμπέρ μέχρι τον Περέιρα μεσολαβούν χρόνια και χρόνια αφήγησης.
![](https://www.culturenow.gr/wp-content/uploads/2016/08/hrwes-log-kafeneio-2-300x300.jpg)
Ακολουθήστε το Culturenow.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλα τα τελευταία νέα για την Τέχνη και τον Πολιτισμό στο Culturenow.gr